Ruanda Goril Safari

Kigali’de kaldığımız, Ruanda’daki katliamı gözler önüne seren film Hotel Ruanda’nın fiilen geçtiği, Hotel des Mille Collins’den sabah saat 4.00’de, tanyeri ağarmadan turizm şirketinin bize tahsis ettiği 4x4 ile düşüyoruz yola. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz goril safariyi nihayet gerçekleştireceğiz. Gorillerle buluşacağımız, Ruanda, Uganda ve Kongo sınırlarının kesiştiği nokta, Virunga Volkanik Sıradağları’na doğru ilerlerken gün ağarmaya başlıyor. Dağların arkasından yükselen güneş aralarındaki ovaların üzerine inmiş olan sise hoş bir kızıllık katıyor. Manzara da, fotoğraf çekmek için arabadan indiğimde yüzüme çarpan soğuk da aynı şekilde nefes kesiyor.

13 bin hektarlık bir alan kaplayan Kinigi Ulusal Volkanik Parkı’nın en yüksek noktası 4507 metre rakımıyla Karisimbi Dağı, hemen onun sağında, tepesinde bir krater gölü bulunan ve turistlerin popüler trekking destinasyonu olan 3711 metrelik Visoke, onun da sağında 3645 metrelik Sabyinyo ve 3474 metrelik Gahinga Dağları bulunuyor. Daha da ileride 4127 metrelik Muhavura puslu tepeleriyle göz kamaştırıyor.

Ruanda turizminin can damarı burada, bu volkanik bölgede atıyor.

Nesilleri tükenme tehlikesi altında, koruma altına alınmış yaklaşık 600 adet goril Uganda, Kongo ve Ruanda sınırları dahilindeki Ulusal Volkanik Park alanında yaşıyorlar. Bunlardan 17 aileyi teşkil eden 280’i Ruanda sınırları içindeler. Diğer ülkelerde ancak hayvanat bahçelerinde görebileceğiniz gorillerin yaşam süreleri 40-50 sene kadar. Erkekleri olgunluğa 16 yaş civarında, dişileri ise 9 yaşında ulaşıyorlar. Erkek goriller 15-17 yaşına eriştiğinde sırtları beyazlıyor, bundan sonra gümüşsırt olarak anılıyorlar. Ailelerin çoğunluğu bir gümüşsırt erkek, birden fazla dişi ve bebek gorilerden oluşuyor. Ailenin büyüklüğü genelde 5 ila maksimum 30 bireyle sınırlı. Birden fazla erkek olan gruplarda liderliği en güçlü gümüşsırt üstleniyor.  Dişi goriller 100 kilo kadar çekerken gümüşsırt erkekler 160 kilo ve üstü geliyorlar. Dağlık bölgelerde 2500-4000 metre arası rakımda yaşayan goriller ot ve meyveyle besleniyorlar. Çok nadir de olsa böcek yiyorlar.

2011 senesinde goril safari kişi başı fiyatı şöyleydi; Dağ gorilleri safari: Turistlere 500 $, Doğu Afrika’da ikâmet belgesi olanlara 300 $. Biz o dönemde Kenya’da yaşadığımız için indirimli fiyattan yararlanmıştık. Ancak bu geçen zaman içinde bölgedeki goril safari fiyatlarının hayli yükselmiş, hatta ikiye ve fazlasına katlanmış olduğunu duydum.

Safari Başlıyor

Sağlam ve su geçirmeyen trekking ayakkabılarımız ve üzerlerine taktığımız konçlar, doğaya uyumlu renkte kapüşonlu uzun yağmurluklar, bahçıvan eldivenleri, kanvas pantolonlarımız, uzun kollu t-shirtlerimiz ve soğuk olma ihtimalina karşı sırt çantalarımıza koyduğumuz sweat-shirtlerimiz, gofret tarzı enerji barları ve su şişelerimizle safariye hazırız.

Park yetkililerinden ekip rehberimiz Olivie grubumuzu topluyor. İki Amerikalı orta yaşlı adam, iki Hintli genç kadın, orta yaşlı Avustralyalı bir adam ve bizden oluşuyor ekip. Üç ayrı zorluk seviyesinde goril safari yapılabiliyor. Kolay etabı daha çok fiziksel problemi olanlar, çok uzun süre yürüyüş yapamayanlar tercih ediyor.. Bizim etap orta zorlukta. Yaklaşık 2-2,5 saat sık ormanda palalarla açılan dar yolda, zaman zaman zorlu, çamurlu, dik kaygan zeminde yürüyerek ulaşılıyor gorillere. En zorlu etapta ise en uzaktaki gorilleri ziyaret için yaklaşık 4-5 saat kadar zorlu zeminde, sık ağaçlar yarılarak açılan yolda yürümek, daha doğrusu tırmanmak gerekiyor. Tabii bu yürüyüşlerin bir de dönüşü var.

Rehberimiz Olivie bize yapacağımız goril safari ile ilgili kısa bir brifing veriyor. Ruanda Milli Parklar İdaresi her gün belli sayıda turistin gorilleri ziyaret etmesine izin veriyor. Sebebi de göründüğünden narin olan ve insanlarla DNA’ları % 90 kadar benzerlik gösteren gorillerin hastalık kapmalarına engel olmak. Olivie bize "Titus" goril ailesini ziyaret edeceğimizi, gorilleri görmek için yaklaşık 2 saat tırmanacağımızı bildiriyor.  Gorilleri gördükten tam bir saat sonra inişe geçeceğiz. Olivie’nin brifing esnasında verdiği bir sürü bilgiden en çok gorillere 7 metreden fazla yaklaşılmaması gerektiği bilgisi ilgimi çekiyor. Bu mesafeyi nasıl korumayı başaracağız? Daha doğrusu koruyabilecek miyiz? Ya gümüşsırt bizden rahatsız olursa? Kafamda bir sürü deli soruyla tırmanıyoruz. Hayli heyecanlıyız.

İki saat kadar süren muhteşem doğa tırmanışının, Titus Goril Ailesi ile karşılaşmamızın ve sevimli gorillerle birlikte geçirdiğimiz eşsiz bir saatin detaylarını öğrenmek istiyorsanız eğer sizleri  kitabım Yaşamımdan Süzülen Afrika’ya davet ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: İçerik İndirilemez!!