Albinoların Yaşam Mücadelesi

Sahra Altı Afrika’da, özellikle de Doğu Afrika’da albinolar zulüm görüyor ve öldürülme korkusuyla yaşıyorlar.

“Hangi çiçek, diğerini ‘sarı açtı’ diye ayıplar?
Hangi kuş, ‘farklı ötünce’ diğerine yasak koyar?
Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar.
Ah insanlar! Herşeyi bulup kendini bulamayanlar.”

Charles Bukowski

Genetik bir metabolizma bozukluğu olan albinizm deride renklenmeyi sağlayan melanin pigmentinin yokluğu ya da azlığından kaynaklanıyor. Dünyada çok nadir, 20 bin kişide bir görülen albinizme Batı dünyasında az rastlansa da Sahra Altı Afrikası’nda akraba evlilikleri ve nüfusu az etnik kabile içi evlilikleri nedeniyle çok sık karşılaşılmakta. Bölgede çoğu kişinin Tanrı’nın cezalandırdığı insanlar olarak düşündüğü albinoların aynı zamanda kötü şans getirdiklerine, hastalık yaydıklarına da inanılmakta. Bu yanlış inanışlarla bağlantılı olarak da albinolara yaşatılan zulüm giderek artmakta.

İstatistiklere göre dünya genelindeki her 20 bin kişide bir görülen albinizm oranının Tanzanya’da her 1.400 kişide bire yükseldiğini görüyoruz. Yaklaşık 33 bin albino nüfusuyla Tanzanya dünyada ilk sırada. Amerika’da nüfusun 37 bin de biri albino iken, İngiltere’de bu oran 17 bin de bir, Çin’de ise 18 bin de bir olarak kayıtlara geçmiş.

Batıl inanç kurbanı albinolar

Bazı insanların inanışına göre albinoların vücutlarının bazı bölümleri doğaüstü güçlere sahip. Yirmi birinci yüzyılda öldürülen albinoların kimi uzuvlarıyla büyücü doktorlar tarafından hazırlanan iksirlerin insanlara şans, başarı, mutluluk, sağlık ve zenginlik getireceğine inanılmakta.

Yüzyıllardır inanılan bu hurafelerin sonucunda günümüzde albinolar zulüm görmekte, öldürülmekte; öldürülenlerin vücutları parçalanmakta, kemikleri mezarlarından çıkartılarak büyücü doktorların hazırladıkları iksirlerin yapımında kullanılmakta. Afrika Kıtasındaki albinolar fiziksel farklılıklarından dolayı öldürülme korkusuyla yaşıyorlar.

Albinolara umut dağıtan organizasyonlar iş başında

Afrika’daki albino toplumunu korumak üzere günümüzde hizmet veren organizasyonların başında, T.C Darüsselam Büyükelçisi’nin eşi Yeşim Meço Davutoğlu’nun kuruluşuna ön ayak olduğu ve kurucu başkanı olarak çalışmalarını sürdürdüğü Türkiye-Tanzanya Yardım Vakfı geliyor. Kendine yaşam felsefesi olarak Thomas Paine’nin “Dünya benim ülkem, insanlar benim kardeşlerim, iyilik yapmak da benim dinimdir” deyişini seçmiş olan, Yeşim Hanım Tanzanya’daki albinoların yetim çocuklardan bile zor durumda olduklarını ve albinolara ciddi anlamda yardım elini uzatan ilk ülkenin ise Türkiye olduğu bilgisini büyük bir sevinç ve gururla paylaşıyor benimle. Amacı hükümetin tahsis ettiği araziye bir albino köyü kurmak.

Afrika’daki albinolarla ilgili daha geniş bilgi almak ve konu ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek için kitabım “Afrika’nın Kavşağı – Tanzanya & Zanzibar”a (Oğlak Yayınları) başvurabilirsiniz.
Not : Makalede kullanılan fotoğraflar Yeşim Meço Davutoğlu’nun izniyle hem kitabımda hem de bu makalede kullanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: İçerik İndirilemez!!